Keeping-a-Tidy-Fridge-Storage-Containers-on-Shelves

Odpowiednie warunki przechowywania żywności są niezwykle ważne – chodzi tutaj zarówno o bezpieczeństwo żywności jak i kwestie higieniczne. Żywność w różnych warunkach przy dłuższym przechowywaniu podlega przemianom mikrobiologicznym, biochemicznym, chemicznym i fizycznym. Przemiany te mogą prowadzić do obniżania wartości odżywczej, zdrowotnej oraz organoleptycznej produktów. Jest to spowodowane niewłaściwą temperaturą przechowywania, wilgotnością, dostępem tlenu itp. Inną kwestią planowania przechowywania żywności jest zapobieganie marnowania jedzenia, lepsze planowanie posiłków i kontrola tego co się spożywa.
Aby zapobiegać niekorzystnym zmianom należy stosować się do podstawowych zasad przechowywania.

Przechowywanie żywności w lodówce

Górna półka – tutaj przechowuje się dżemy, mleko, jogurty i kefiry. Temperatura ok. 8oC jest odpowiednia do rozwoju bakterii kwaszących zawartych w przetworach mlecznych. Temperatura niższa za to jest korzystniejsza dla bakterii gnilnych.

Środkowa półka – tutaj przechowuje się produkty o krótkiej trwałości: wędlinę, twarogi, śmietanę, masło oraz szczelnie zakryte, zimne, domowe potrawy. Temperatura tutaj waha się na granicy 4-5oC. Garnki i naczynia z gotowymi potrawami należy wstawiać do lodówki koniecznie szczelnie przykryte. Większość nowszych modeli lodówek automatycznie się odmraża, więc parujące potrawy przyspieszają oszranianie tylnej ścianki i zmniejszają efekt chłodzenia. Gotową żywność należy oddzielić od żywności surowej, w celu zabezpieczenia przed zakażeniami i rozwojem drobnoustrojów. Żywność gotową przechowuje się w lodówce nie dłużej niż 3 dni – dalsze przechowywanie należy przeprowadzać już w zamrażalniku.

Dolna półka – jest najzimniejszym miejscem w całej lodówce (2oC), dlatego przechowuje się tutaj świeże mięso i ryby. Ważne, aby odpowiednio je opakować, zapobiegając kontaktowi z inną żywnością, pochłanianiu zapachów i obsychaniu.

Dolne szuflady – zapewnia wyższą temperaturę (ok. 10oC), ale także wyższą wilgotność, dzięki czemu jest to mniejsze idealne do przechowywania warzyw i owoców. Należy przechowywać je bez mycia, naturalna powłoka chroni warzywa przed psuciem. Warzywa i owoce myje się tuż przed ich wykorzystaniem. Również wszelkie opakowania są niewskazane – w szczelnie zamkniętej sałacie następuje przekształcenie azotanów w niebezpieczne azotyny. W szufladzie przechowuje się również sery dojrzewające – idealne warunki zachowują ciągłość w procesie dojrzewania.

Boczne półki – tutaj przechowuje się żywność nie wymagającą mocnego schłodzenia jak ketchupy, musztardy, soki, oleje czy jajka. Jajka przechowuje się tylko i wyłącznie niemyte, w innym przypadku zostaje zaburzona ich naturalna warstwa ochronna i rozpoczyna się proces wnikania drobnoustrojów.

W nowoczesnych lodówkach schemat jest ten sam, położenie zamrażalnika nie ma wpływu na temperaturę na poszczególnych półkach.

Czego nie dawać do lodówki?

Nie wszystkie produkty nadają się do przechowywania w lodówce. Część z nich w lodówce psuje się szybciej niż przechowywana w temperaturze pokojowej. Do takich należą owoce egzotyczne, rośliny strączkowe, ogórki, pomidory czy cukinia. Również chleb trzymany w zbyt niskiej temperaturze szybciej czerstwieje.
Wszelkie suche produkty jak mąki, herbatniki, makarony czy kasze należy przechowywać w suchych miejscach, aby zapobiec zawilgoceniu i rozwinięciu się pleśni.

Jakie opakowania?

W lodówce krąży stosunkowo suche powietrze. Żeby jedzenie się nie zeschło, ważne jest, aby przechowywać je w pojemnikach, papierze pergaminowym, folii plastikowej lub aluminiowej. Dobór powinien być uzasadniony rodzajem produktu, który będzie pakowany. Folia dobrze izoluje, nie przepuszcza pary wodnej, powietrza, ale szybciej rozwija się w niej pleśń. Papier słabiej chroni przed obsychaniem i utratą aromatu. Plastikowe pudełka nadają się natomiast do przechowywania większości produktów. Jednak należy pamiętać, że każde opakowanie stosowane do żywności powinno posiadać atest dopuszczający do kontaktu z żywnością (symbol widelca i kieliszka). Również pojemniki stosowane do mrożenia powinny być oznaczone symbolem śnieżynki.

Przechowywanie żywności w zamrażalniku

Żywność w zamrażalniku umieszcza się możliwie blisko siebie, żeby usprawnić jego pracę. Zamrażać należy tylko raz – ponowne zamrożenie produktu może być później przyczyną ciężkiego zatrucia. Produkty rozmrożone muszą być możliwie jak najszybciej przyrządzone i spożyte, aby nie dopuścić do rozwoju mikroorganizmów. Temperaturę należy ustawiać na -18oC lub według potrzeb na niższą. Zakres czasowy przechowywania produktów jest uzależniony od temperatury i surowca jaki będzie zamrożony – przed zamrożeniem warto zanotować na opakowaniu datę.